skały wylewne

Wyświetlono posty wyszukane dla zapytania: skały wylewne

Temat: Takie pytanie- pomocy
Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta z uwagi na to, że trzeba by dysponować mapą geologiczną tego obszaru. Bez tego trudno będzie ustalić szczegóły.

Żona podpowiada mi, że Pogórze Wałbrzyskie zbudowane jest z gnejsów, łupków zieleńcowych i diabazów, natomiast w obrębie Pogórza są izolowane wzgórza - tzw. twardziele - zbudowane ze skał wylewnych (porfirów). Przykładem takiego twardzielca jest Chełmiec.

Nie wiem, czy Mniszek jest twardzielcem, czy nie - można to odczytać ze szczegółowej mapy, o której Ci wcześniej wspominałem. Jeśli Ci bardzo zależy na szczegółach, może spróbuj zadzwonić do Państwowego Instytutu Geologicznego we Wrocławiu; może udzielą Ci informacji bez konieczności zakupu mapy .

Temat: "low salt" - technika solna niskich temperatur

KRYSTOBALIT, minerał, odmiana polimorficzna dwutlenku krzemu SiO2, nietrwała w temperaturze panującej na powierzchni Ziemi; krystalizuje z magmy w temp. powyżej 1470°C w układzie tetragonalnym, powyżej 1717°C — w układzie regularnym; podczas ochładzania przeobraża się w trydymit, a następnie w kwarc; przemiana ta zachodzi jednak b. powoli, co umożliwia zachowanie się k. w niektórych młodych skałach wylewnych.
Czysta krzemionka posiada kilka odmian krystalicznych. Pod normalnym ciśnieniem:
* kwarc α - który w temperaturze 846 K przechodzi w
* kwarc β - który w temperaturze 1143 K przechodzi w
* trydymit β - który w temperaturze 1743 K przechodzi w
* krystobalit β - który w temperaturze 1983 K ulega stopieniu do cieczy.

Natomiast przy wysokich ciśnieniach występują jeszcze krystobalit α i trydymid α
Szybkie schładzanie ciekłej krzemionki prowadzi do otrzymania krzemionki bezpostaciowej, która składa się z kombinacji domen fazy amorficznej przemieszanej z domenami kwarcu, trydymitu i krystobalitu.

i chemia http://www.chemia.px.pl/nieorganiczne/tlenki.html
i co z tym zrobic?...

Temat: identyfikacja2
w sk wulkanicznych T (min ~600C ) itak znacznie przekracza temp krystalizacji kwarcu B a wiedz bedziemy mieli trydymit albo crystobalit w zaleznosci od warunkow termiczno-cisnieniowych
ponaddto Q w skalach wylewnych typu porfiry zawsze przybiera ksztalt ziaren zblizony do kulistego pozdro i moja kochana petrografia
Temat: Kontrowersyjność poprawnego datowania
A skąd pewnosc ,że węgiel c14 w tych próbkach to węgiel z naturalnej promieniotwórczości a nie z atmosfery?
Generalnie stąd, że korelacje stratygraficzne np. karbonu (np. wiek nadległych skał wylewnych datowanych długowiecznymi izotopami - K/Ar czy U/Pb - wskazują na setki milionów lat). Poza tym węgiel niewątpliwie zawiera spore ilości substancji radioaktywnych - które siłą rzeczy powodują powstawanie C14.

Poza tym zakładasz ,że w przeszłości zawartość węgla c14 (z naturalnej promieniotwórczości) rosła i była układem zamkniętym. Nie było żadnego rozpadu ,wypłukiwania (o ile to możliwe z c14) itp.
Niezupełnie. Zakładam, że - tak jak w atmosferze - istnieje dynamiczna równowaga między powstawaniem a rozpadem C14 (tyle, że skoro promieniowanie jest słabsze, to i poziom C14 niższy). Ale w atmosferze też mamy do czynienia z dochodzeniem węgla (np. z wulkanów czy spalania paliw kopalnych) i jego wypadaniem (wiązanie przez rośliny czy organizmy budujące węglanowe szkielety). To nie układ zamknięty, tylko dynamiczna równowaga.

Z tego co wiem tym zajmuje się kreacjonistyczna grupa RATE.
Na temat kompetencji i strategii "badawczej" tej grupy polecam: http://gondwanaresearch.com/rate.htm
Radzę też poczytać artykuły z kolekcji http://www.tim-thompson.com/radiometric.htmlTemat: jak się nazywa ten porfir?
no co do terminologi slowa porfir, macie racje... ale pamietajcie ze potocznie i zwyczajowo sie nazywa wiele skal wylewnych porfirami, wrecz w mniej naukowej literaturze to jest ciagle na miejscu, zwlaszcza ze wiele nazw to nazwy tradycyjne i regionalne, majace juz troche lat, chociazby takie jak porfir alandzki czy baltycki.
W typ przypadku pewnie jest podobnie...

a jesli chcesz tego nazwe to kiepsko, proponuje zrobic plytke z tego okazu i pod mikroskopem polaryzacyjnym sobie obejzec
Temat: Jaka to skała??
po pierwsze nalezalo by podac jakies proporcje, ogolnie systematyka skal magmowych jest dosc skomplikowana
po drugie dosc nieprawdopodobne wydaje mi sie wystepowanie augitu i kwarcu razem jako mineraly skalotworcze, augit jest typowy dla skal zasadowych wylewnych,
moze chodzi o hornblende? bo sa one prawie nierozroznialne makroskopowo w skalach (o to jaki mineral mamy, czesto daje nam odpowiedz skala z jaka mamy do czynienia)
ogolnie skaly zbudowane z kwarcu, skalenia i piroksenow to wszelkiej masci tonality, granodioryty, dioryty... ale co to konretnie to trzeba znac proporcje wszystkich skladnikow
Temat: Roślinność astrefowa + geografia
Przykłady gleb astrefowych:rędziny-powstają na skałach węglanowych i siarczanowych(wapieniu,kredzie,gipsie)Są glebamiżyznymi,zasobnumi wprółchnicę,o lekko zasadowym odczynie; czarne ziemie-są to gleby pobagienne,powstałe na odwodnionych osadach bagiennych lub jeziornych.Posiadajągruby poziom próchniczny i w związku z tym są bardzo żyzne. wulkaniczne- rozwijają sie na skałach pochodzenia wulkanicznego(tufach,popiołach i skałach magmowych wylewnych);
-gleby bagienne-tworzą sie w warunkach nadmiernej wilgotności,przy udziale roślinności bagiennej.Podobnie jak w glebach tundrowych występujew nich poziom glejowy.Jedną z odmian gleb bagiennych sągleby torfowe.Po ich osuszeniu powstają gleby murszowe; mady--tworzą sie w dolinach i deltach rzecznych.Skałą macierzystą są dla nich namuły rzeczne.Przeważnie są żyzne;--górskie----są to gleby inicjalne,w początkowym stadium rozwoju.Zimny klimat i duże stromości nie sprzyjają tworzeniu sie gleby.Zawierają duże ilości rumoszu skalnego i praktycznie nie zawierają próchnicy [/b]Temat: Lawa wulkaniczna w malawi
Ja znalazłem coś od czego jeży się włos akwarysty


Lawa wcale nie jest skałą bezpieczną. Pomijając fakt, że prawie zawsze zawiera pewne ilości różnych siarczków, które w wodzie się utleniają tworząc SO2 (reszta jest chyba jasna...), mogą uwalniać jony metali ciężkich jak ołów, miedź, kadm, niob, molibden i innych. Nawet pierwiastki promieniotwórcze występują w lawach. Do tego dochodzą często spotykane w porowatych skałach pustki wypełnione kalcytem, dolomitem lub innymi węglanami. Większość rozpuszcza się w wodzie zmieniając jej parametry. To, że skała ładnie wygląda nic nie znaczy. Objawy zatrucia u ryb nie muszą się też od razu ujawnić. Z czasem jednak jedna ryba z drugą padnie z niewiadomej przyczyny.

Miejsce skałek wylewnych jest na stożku wulkanu lub w grillu z Castoramy. Bezpieczniej jest wsadzić do akwarium kawałek asfaltu z ulicy niż jakąś lawę niewiadomego pochodzenia.

-------------------------
A co do kryjówek to mbuna je lubi i potrzebuje – pomijając wszystkie inne kwestie, moje saulosi lubi po prostu „spać” w kryjówkach, po zapaleniu oświetlenia nocnego wszystkie ryby ida grzecznie do łóżeczek (kryjówek).
No i na początku trudno o dopasowaną obsadę.Temat: czy lawa wulkaniczna podnosi pH
Ludzie, ludzie, ludzie. Jeżeli macie tylko mgliste pojęcie na temat chemii albo/i geologii to nie dawajcie takich rad.

Zaczynając od tyłu: tylko piaskowce o spoiwie węglanowym albo siarczanowym mogą podnosić pH poprzez uwalnianie jonów Ca i Mg. Reszta (a jest ich multum) nie reaguje z wodą prawie wcale.

Lawa wcale nie jest skałą bezpieczną. Pomijając fakt, że prawie zawsze zawiera pewne ilości różnych siarczków, które w wodzie się utleniają tworząc SO2 (reszta jest chyba jasna...), mogą uwalniać jony metali ciężkich jak ołów, miedź, kadm, niob, molibden i innych. Nawet pierwiastki promieniotwórcze występują w lawach. Do tego dochodzą często spotykane w porowatych skałach pustki wypełnione kalcytem, dolomitem lub innymi węglanami. Większość rozpuszcza się w wodzie zmieniając jej parametry. To, że skała ładnie wygląda nic nie znaczy. Objawy zatrucia u ryb nie muszą się też od razu ujawnić. Z czasem jednak jedna ryba z drugą padnie z niewiadomej przyczyny.

Miejsce skałek wylewnych jest na stożku wulkanu lub w grillu z Castoramy. Bezpieczniej jest wsadzić do akwarium kawałek asfaltu z ulicy niż jakąś lawę niewiadomego pochodzenia.Temat: Te kamyczki, no wiecie


przyjmuje sie grubosc podsypki, mierzona od spodu podkladu, w zakresie
0,20-0,35 m. Powszechnie stosowanym materialem podsypkowym jest TLUCZEN.
Rozroznia sie tluczen ze skal twardych: magmowych glebinowych (granity,
sjenity, dioryty, gabra), wylewnych (bazalty, porfiry), oraz tluczen ze skal
metamorficznych i osadowych (kwarcyty, gnejsy, wapienie i dolomity).

--
Jarek D. Stawarz, Gdansk
http://www.kolej.pl/~jareks
(+48 58) 5560339


Jestem Ci dozgonnie wdzieczna, mam co teraz czytac do poduszki
(ekscytujace bazalty i porfiry). Co do odszczekiwania, to ktory z Was
odszczekiwal Chester czy Chester-Chester?

Pozdrawiam obydwoch
Inka Madrzejsza Od Teraz

Temat: czy jest to poprawna nazwa ?
skały osadowe bogate w materiał wulkaniczny pochodzący z dezintegracji starszych pokryw skał wylewnych i piroklastycznych (skały epiklastyczne) więc pewnie to powstało mniej więcej w taki sposób
Temat: Może pogadamy o topografii

czy w Tatrach są skały wulkaniczne (magmowe-wylewne) ?

pewnie bazalt? ...lipa..myslałem że coś mi sie obiło o uszy.. ale to nie ma nic wspolnego z Roztoką..Temat: Może pogadamy o topografii
czy w Tatrach są skały wulkaniczne (magmowe-wylewne) ?Temat: WYBÓR SKAŁEK DO ZAPREZENTOWANIA, grupa I
Skały magmowe - wylewne
Sekcja 6 w składzie Magda K., Łukasz K., Michał J.
Temat: "Sympozjum" kreacjonistyczne
Oczywiście, o ile teoria naukowa jest poparta dowodami, które można dowolnie zweryfikować w każdej chwili. W przypadku kreacjonizmu większość założeń jest wzięta dosłownie z bajki, a jedno przypuszczenie podparte jest dwoma innymi. Sympozjum mnie nie rozczarowało pod względem rozrywki, załamało pod względem wartości merytorycznej.

Kilka kwiatków:
- na pytanie czemu wykład dotyczył tylko zlodowaceń plejstoceńskich (które w mniemaniu autora było tylko jedno i trwało 174-1765 lat) skoro jest dobrze udokumentowanych przynajmniej kilka innych w samym tylko fanerozoiku odpowiedź brzmiała mniej więcej - "uważamy, że dowody na istnienie innych wcześniejszych zlodowaceń są źle opracowane i zinterpretowane i przedstawiają głównie osady pochodzenia morskiego". Już nie chciałem pytać jak można źle zinterpretować tyllity, iły warwowe, dropstony, rysy i bruzdy lodowcowe itp;
- 10m/rok - to miało być tempo cofania się lądolodu obliczone przez meteorologa kreacjonistę - ciekawe jest, że gdy pomnożymy tą prędkość z zasięgiem zlodowacenia wychodzi około 200 000 lat na samym terenie Europy Środkowej. I to z ust człowieka, który twierdzi, że Ziemia ma 6000 lat;
- pierwotna atmosfera (3,8 mld) była bogata w tlen i dowody geologiczne to potwierdzają - to z ust biologa, więc można mu częściowo wybaczyć niekompetencję;
- wyznaczanie wieku skał wylewnych 1-2 lat po erupcji metodą K-Ar i podawanie otrzymanego wyniku (34 000 - 2,8 mln lat) jako argumentu na błędność datowań radioizotopowych;
- maty materiału roślinnego pływającego po powierzchni wody jako geneza złóż węgla kamiennego - autor tej teorii obronił nią swój doktorat, szkoda tylko, że ten model nie pasuje do 99,9% złóż węgla na świecie. Idealnie jednak nadaje się jako 'dowód' biblijnego potopu.

Było tego więcej, znacznie więcej...
Temat: Pytania i odpowiedzi na kolokwium z materiałów budowlanych!!
1. co to jest skurcz?
odp. zmiana objętości (w %) lub wymiarów liniowych (w mm/m) materiału wilgotnego przy wysychaniu, twardnieniu lub oziębianiu.

2. co to jest pełzanie?
odp. ciągły wzrost odkształceń plastycznych bez zmiany natężenia działania sił zewnętrznych.

3. jak dzielimy skały magmowe?
odp. - s. głębinowe (zastygają w głębi skorupy ziemskiej)
- s. wylewne (zastygają n apowierzchni Ziemi)
- s. żyłowe (ich krystalizacja zakończyła się w szczelinach innych skał)

4. jaki jest przebieg obróbki ręcznej kamienia?
odp. I etap - obróbka zgrubowa (dzielenie bloków, odbijanie nadmiarów, wyrównywanie krawędzi)
II etap - wtórna obróbka powierzchni

5. scharakteryzuj klinkier.
odp. otrzymywany zwykle z gliny jednego gatunku lub mieszanin z dodatkami schudzającymi; po spieczeniu w temp. 1160-1300 st. C otrzymuje się wyroby o dużej wytrzymałości, barwy od ciemnoczerwonej do brązowej, które są zwykle szkliwione.

6. podaj jakie rozróżnia się rodzaje wapna budowlanego?
odp. - wapno palone
- wapno hydratyzowane
- ciasto wapienne
- wapno hydrauliczne

7. z czego wykonuje się beton?
odp. cement, woda, kruszywo grube i drobne, domieszki cheminczne i dodatki mineralne

8. wymień 3 rodzaje betonu specjalnego.
odp. - b. hydrtechniczny
- b. do nawierzchni sztywnych
- b. mostowy
- b. ekspansywny
- b. odporny na wysoką temperaturę (podaje więcej, bo różnie się uczymy)

9. wymień dwie największe zalety szkła
odp. przejrzystość i przewodnictwo cieplne.

10. jaka jest różnica między drewnem i drzewem?
odp. drzewo rośnie w lesie, a drewno to ścięte drzewo:)Temat: Auden - "The Two" - polskie tłumaczenie
Dwójka

Ty jesteś miastem, my zegarem.
Jesteśmy strażą bramy przed skałą.
        Dwójka.
Po twojej lewej, po twojej prawej,
Rano, wieczór, w nocy, we dnie
        Śledzimy Cię.

Mądrzej nie pytać co się przytrafiło,
Tym, którzy światu się sprzeciwili;
      Dla nich
Byliśmy wirem wodnym, byliśmy rafą,
Byliśmy - jawnym koszmarem, żalem
      I nieszczęśliwą różą.

Wejdź na żurawia, ucz się słów żeglarza
Kiedy z wysp ciężkich od ptaków okręty
       Wpływają.
Powtarzaj, swoje historie o rybach, cudzych żonach:
Skrępowanych losów wylewne momenty
      W rozświetlonych  gospodach.

Jednakże nie sądź, że nie wiemy,
Że co ukryjesz, nie wyjdzie na jaw
      Od razu.
Nic się nie dzieje, nie mówi się także,
Ale nie pomyl się widząc w nas zmarłych:
      Nie zatańczę.

Obawiamy się, że będziesz upadek mieć.
Ponad murem ogrodu śledzimy Cię
      Godzinami.
Niczym plama niebo pociemnieje,
Niczym deszcz opadnie coś z niego,
     I nie będzie to kwiat.

Kiedy zielone pole odrywa się jak wieczko
Wielokroć lepiej skryte ukazuje liczko:
      Nieprzyjemne.
I spójrz, za tobą, bez dźwięku
Las podchodzi i półksiężycem staje
      W śmiertelnym kreszendo.

Rygiel wślizguje się w wyżłobienie,
Za oknem czarny przeprowadza -
      czy furgonetki.
I teraz, w nagłym, wartkim wynurzeniu
Przychodzi kobieta w ciemnych okularach, garbaci chirurdzy
      I nożycoręki.

To może się zdarzyć dnia każdego,
Więc uważaj co mówisz, kolego,
      Lub czynisz.
Bądź czysty, schludny, oliw zamek
Przystrzyż ogródek, nakręć budzik,
      Pamiętaj o Dwójce.

Temat: Auden - "The Two" - polskie tłumaczenie
trudny tekst. tak z biegu zatem.

Dwójca

Ty jesteś miastem, a my zegarem.
Jesteśmy strażą bramy przed skałą.
                Dwójca.
Po twojej lewej, po twojej prawej,
We dnie, w nocy
                Śledzimy Cię.

Rozsądniej nie pytać co się przytrafiło
Tym, którzy sprzeciwili się naszemu światu;
          Dla tych
Byliśmy lejem wodnym, byliśmy rafą,
Byliśmy oficjalnym koszmarem, żalem
          I nieszczęśliwą różą.

Wespnij się na żurawia, naucz słów żeglarza
Kiedy statki, z wysp wyładowanych ptactwem,
           Wpływają.
Opowiedz swoje historie o połowach i innych żonach
Wylewne momenty skrępowanych losów
          W rozświetlonym zajeździe.

Lecz nie wyobrażaj sobie, że nie wiemy,
Ani, że to co ukryjesz, nie wyjdzie na jaw
          Od razu.
Nic się nie dzieje, nic się nie mówi,
Lecz nie pomyl się biorąc nas za umarłych:
          Nie zatańczę.

Obawiamy się, że będziesz mieć upadek.
Śledzimy Cię ponad ogrodowym murem
          Godzinami.
Niebo ciemnieje niby plama,
Coś spadnie niby deszcz,
         I to nie będą kwiaty.

Kiedy zielone pole odrywa się jak wieczko
Ukazuje coś, co znacznie lepiej jest skryte:
          Nieprzyjemne.
I spójrz, za tobą, bez dźwięku
Las podchodzi i staje półksiężycem
          W śmiertelnym kreszendo.

Rygiel wślizguje się w wyżłobienie,
Za oknem czarny wywabia -
          czy furgonetka.
I teraz, w nagłym, wartkim wynurzeniu
Przychodzi kobieta w ciemnych okularach, garbaci chirurdzy
          I facet z możycami.

To może zdarzyć się każdego dnia,
Więc uważaj co mówisz
          Lub czynisz.
Bądź czysty, schludny, naoliw zamek
Przystrzyż ogród, nakręć budzik,
          Pamiętaj o Dwójcy.

Temat: Geografia turystyczna regionalna
(Slajd 1)

Dolomity – pasmo górskie w północno-wschodniej części Włoch (znajdujące się w całości na ich terenie), leżące na terenie Południowych Alp Wapiennych. Leży pomiędzy dolinami: Val Rendena na zachodzie, Piawa na wschodzie oraz Pustertal na północy. Najwyższe szczyty Dolomitów to:
( slajd 2 ) Marmolada - 3342 m n.p.m.,
( slajd 3 ) a następnie Antelao - 3263 m n.p.m.,
( slajd 4 ) Tofany

Kraina geograficzna, do której należą Dolomity to
( slajd 5 ) Tyrol Południowy, południowa część masywu leży na terenie prowincji Belluno, zachodnia - prowincji Trydent, północna - prowincji Bolzano.

Grupy górskie

Dolomity nie stanowią wyraźnego łańcucha górskiego. Składają się z grup skalnych oddzielonych głębokimi dolinami i wysokimi, lecz na ogół łatwo dostępnymi przełęczami. Najważniejsze grupy:
- (slajd 6) Pale di San Martino,
- (slajd 7) Marmarole,
- (slajd Puez
- (slajd 9) Fanes,
- (slajd 10, 11) Sassolungo (niem. Langkofel),
- (slajd 12) Marmolada,
- (slajd 13) Sella,
- (slajd 14) Puez/Ciër,
- (slajd 15) Catinaccio (niem. Rosengarten),
- (slajd 16) Civetta,
- (slajd 17) Pelmo,
- (slajd 1 Tofany,
- (slajd 19) Cristallo,
- (slajd 20) Antelao,
- (slajd 21) Sorapiss,
- (slajd 22) Dolomity Sextenerskie/Dolomiti di Sesto,
- (slajd 23) Sciliar/Schlern,
- (slajd 24, 25) Dolomiti di Braies/Pragser Dolomiten.

Najważniejsze grupy o podobnej budowie geologicznej, lecz geograficznie należące do innych grup górskich to
- (slajd 26) Dolomity Brenty,
- (slajd 27) Dolomity Lienzkie,
- (slajd 2 i tzw. Małe Dolomity

Budowa geologiczna

Dolomity w dużej części składają się z odkrytych skał - wapieni i dolomitów oraz częściowo - riolitów. W dolinach lasy szpilkowe. Dolomity charakteryzuje się bardzo malowniczą rzeźbą terenu spowodowaną ich erozją. Pod względem geologicznym Dolomity stanowią fragment Południowych Alp Wapiennych. Składają się z płaszczowin wchodzących w skład tzw. Jednostek Austryjskich sfałdowanych po raz pierwszy w fazie austryjskiej orogenezy alpejskiej, na przełomie wczesnej i późnej kredy), ale główna faza fałdowań, tworzenia płaszczowin i wypiętrzenia przypadła na schyłek miocenu (Stupnicka, 1978). Osady jurajskie i kredowe tych jednostek zostały niemal całkowicie zerodowane; istniejące dolomity i wapienie uformowane zastały w triasie. Osady triasowe leżą na formacjach permskich, pod którymi znajduje się gruba warstwa kwaśnych skał wylewnych (głównie riolity), leżących bezpośrednio na silnie zmetamorfizowanym starszym podłożu. W niektórych miejscach riolity ukazują się bezpośrednio na powierzchni.

Rdzenna ludność

Rdzenna, zanikająca już ludność Dolomitów to Ladynowie, posiadający własną kulturę i język ladyński, którym posługuje się jeszcze niewielka część mieszkańców (ok. 30 000).

Turystyka

Dolomity stanowią bardzo atrakcyjny turystycznie teren zarówno dla narciarzy, jak i wspinaczy skalnych. Tereny są również bardzo atrakcyjne dla uprawiania turystyki na rowerach górskich. Duża ilość poszarpanych grani, turni i baszt skalnych, stoki górskie są bardzo strome; liczne pionowe urwiska i kilkusetmetrowe pionowe skalne ściany. Dużo głębokich dolin. Zaawansowane zjawiska krasowe.

(slajd 29) Dolomity posiadają również wiele letnich stacji klimatyczno-wypoczynkowych.

(slajd 30) Należą do nich miedzy innymi:
- Sesto,
- San Candido,
- Corvara,
- Ortisei,
- Selva Val Ghërdina/Wolkenstein,
- Predazzo,
- Cavalese,
- Alleghe,
- San Martino di Castrozza.

(slajd 31) KONIECTemat: żwir marmurowy biały
Danielj, nie jestem geologiem i naprawdę próbowałem poszerzyć swoją wiedzę z tego zakresu dostępną w internecie.... jednak bez skutku...

tzn poniższy akapit, tak często występujący w internecie, kopiowany w całości, lub częściach nie wskazuje jednoznacznie jakiego rodzaju skały dominują w jeziorze...
Kod:Budowa geologiczna. Niemal w całości Afryka stanowi platformę prekambryjską, zw. platformą afryk., której podłoże jest zbud. z prekambryjskich skał metamorficznych i magmowych (głębinowych i wylewnych) sfałdowanych, a następnie zdenudowanych. Na podłożu spoczywa pokrywa platformowa składająca się z osadów kambryjsko-plejstoceńskich, o grub. od kilkuset do kilku tysięcy m (miejscami do 7–9 tys. m). Zdenudowane skały podłoża odsłaniają się jako tarcze zach. Sahary i zach. Sudanu (m.in. masywy: Ahaggar, Tibesti) oraz tarcze środk. i południowej Afryki (m.in. masywy w Kamerunie, Tanzanii, Rodezji, Katandze). Na zapadniętych częściach podłoża prekambryjskiego utworzyły się niecki wypełnione szczególnie grubymi seriami pokrywy osadowej, np. niecka RĂ­o de Oro, Tindufu, senegalska, alg., libijska, nigeryjska, kongijska. Na pn. i zach. z platformą prekambryjską jest zrośnięty łańcuch górski Ar-Rifu, Atlasu Tellskiego, Wysokiego, Saharyjskiego i Wyż. Szottów, ostatecznie uformowany w orogenezie alp., oraz łańcuch Antyatlasu powstały w orogenezie hercyńskiej, na pd. — hercyński łańcuch G. Przylądkowych. Platforma afryk. jest porozcinana uskokami, które rozdzielają pasma górskie (np. uskok Agadiru, między Atlasem Wysokim i Antyatlasem), ograniczają głębokie niecki (np. nieckę zach. Madagaskaru) lub tworzą system wielkich rowów tektonicznych i zrębów w środk. i wschodniej Afryce (rów M. Martwego i M. Czerwonego, rowy wielkich jezior, np. Rudolfa, Alberta, Niasa). Rowy te powstały w trzeciorzędzie; są z nimi związane potężne wylewy law (Wyż. Abisyńska, wulkany: Kenia, Kilimandżaro, Meru i in.). Aż do triasu Afryka, wraz z Ameryką Pd., a do kredy z Australią, Płw. Indyjskim i Arabskim, tworzyła ląd Gondwana. Główne bogactwa naturalne: złoto i diamenty, platyna, rudy cyny, manganu, miedzi, uranu, cynku i ołowiu, kobaltu, tytanu, żelaza, boksyty, magnezyt, fosforyty, chromit, węgiel kam. i ropa naftowa.

to:
podłoże jest zbud. z prekambryjskich skał metamorficznych i magmowych (głębinowych i wylewnych) sfałdowanych, a następnie zdenudowanych. Na podłożu spoczywa pokrywa platformowa składająca się z osadów kambryjsko-plejstoceńskich, o grub. od kilkuset do kilku tysięcy m (miejscami do 7–9 tys. m).
dla potencjalnego laika nic nie znaczy

proszę o wyjaśnienie przez osoby obyte w tematyce

sorry za OT, ale miałem w sumpie kiedys 4,5kg żwiru marmurowego (granulacja do 1cm) i nic a nic nie zmieniał parametrów w 180l wody netto... także mam wątpliwości...Temat: Te kamyczki, no wiecie

Hmmm.... Monolog o tluczniu, niesmiertelne zrodlo: "POdstawy Transportuy
Kolejowego", B. Bogdaniuk, A. Massel, Gdansk 1999, str. 77-78

[po monologu beda: przeprosiny kolezanki Inki, odszczekiwanie i osobiste
refleksje nad jej glosem uslyszanym przez telefon]

Podsypka
--------

Podsypke stanowi warstwa sypkiego, gruboziarnistego materialu, ktory w efekcie
tarcia wewnetrznego pomiedzy ziarnami, moze przyjmowac znaczne naprezenia
sciskajace, nie przenoszac jednak naprezen rozciagajacych. Nosnosc warstwy
podsypki w kierunku pionowym znacznie przekracza nosnosc w kierunku poziomym.
POdsypka powinna charakteryzowac sie nastepujacymi cechami:
- odpowiednia do przenoszonego obciazenia wytrzymaloscia,
- dobra przepuszczalnoscia wody w celu utrzymywania torowiska i podkladow w
stanie mozliwie suchym,
- oporem poprzecznym i podluznym dla podkladow, zapewniajac statecznosc toru,
- wlasciwa mrozoodpornoscia,
- uziarnieniem z zachowaniem odpowiedniej roznoziarnistosci.
Grubosc warstwy podsypki musi byc taka, by zapewniac rownomierny rozklad
obciazenia na powierzchni torowiska. W zaleznosci od warunkow eksploatacyjnych
przyjmuje sie grubosc podsypki, mierzona od spodu podkladu, w zakresie
0,20-0,35 m. Powszechnie stosowanym materialem podsypkowym jest TLUCZEN.
Rozroznia sie tluczen ze skal twardych: magmowych glebinowych (granity,
sjenity, dioryty, gabra), wylewnych (bazalty, porfiry), oraz tluczen ze skal
metamorficznych i osadowych (kwarcyty, gnejsy, wapienie i dolomity).
Standardowo stosowany jest tluczen o uziarnieniu 31,5/63. Wytrzymalosc na
sciskanie dla podsypki tluczniowej wynosi 140-160 Mpa dla skal twardych oraz 80
MPa dla skal miekkich. Inne, poza tluczniem, materialy podsypkowe to zwir
kopalny lub rzeczny, zuzel wielkopiecowy, kliniec oraz pospolka. Tego rodzaju
podsypka stosowana jest w zasadzie tylko w torach bocznych.
Tradycyjna konstrukcja toru kolejowego jako rusztu z szyn i podkladow
spoczywajacego na warstwie podsypki jest rozwiazaniem technicznie dojrzalym i
odznaczajacym sie niezaprzeczalnymi zaletami (niski koszt budowy, duza
sprezystosc, podatnosc na utrzymanie przy stosunkowo niewielkich jego kosztach,
wysoki stopien absorpcji halasu). Stwarza ona jednak w eksploatacji szereg
problemow
[tutaj nastepuje opis problemow - 6 sztuk problemow; my juz wiemy ze dodatkowym
problemem jest bieganie po peronach, gdy takowa podsypka jest ukladana]
[...]
Podsypka jest stosunkowo slabym elementem nawierzchni. Doswiadczenia kolei
niemieckich i japonskich wskazuja, ze az 80-90% prac utrzymaniowych i
zwiazanych z nimi zamkniec torowych wynika z faktu, ze ruszt torowy spoczywa na
podsypce.
[...]
[napomkne jeszcze ,ze rozwiazaniem czesci problemow z podsypka jest
nawierzchnia bezpodsypkowa, o czym opowiada kolejny rozdzial, numer 5.1.7]

--------------------

Powyzszy tekst obrazuje ze pytanie jednak zostalo zadane przez osobe plci
pieknej, ktora na tenze dowod raczyla do mnie zadzwonic i potwierdzic
egzystencje w powloce plciowej, jaka przedstawila na tejze grupie. fakt ten, a
w szczegolnosci dociekania w temacie podsypki  nalezy drodzy Panowie odnotowac
skrzetnie w annalach grupy dyskusyjnej p.m.k.

Niniejszym, gromkim HAU HAUUUUUUUU, odszczekuje swoj swinski dowcip o podrozach
po Kaszubach, jednakze pozostajac przy propozycji spedzenia kapelki wolnego
czasu kolezanki Inki w moim skromnym towarzystwie na kawie, wroc - na herbacie,
w jakims railway-related miejscu urokliwego miasta Gdanska, gdyby kolezanka daj
Bog, zawitala kiedykolwiek na Prowincye Polnocna.

Panowie - kolezanka dociekajaca problemow z podsypka (ktore, de facto po czesci
staly sie jej dzisiejszymi problemami) ma niezmiernie cieply i mily glos i w
razie gdyby kolezanka nie mogla zawitac do 3miasta, zobowiazuje brac MK-ow do
bezbolesnej konfrontacji kolezanki z podsypka na ktoryms ze stolecznych
dworcow, lub w jego okolicy (wylaczywszy ciemne okolice dw. centralnego).

Pozdrawiam serdecznie Inke, jej mily glos i odwage telefoniczna (nota bene na
przyszlosc, gdyby kolezanka miala zadzwonic jeszcze raz, moze w kwestii
wyjasnienia zagadnienia np. nawierzchni bezpodsypkowej, prosze raczej prosic
Jarka, bowiem Chester, to przede wszystkim imie mojego malego 7-letniego
dobermanka i ktos niezorientowany moglby nieslusznie sadzic, iz to jakis zart
prosic psa do telefonu :))

Temat: Wulkany - literatura
http://zjawiska.webpark.pl/wulkan.htm
może to Cię uratuje?!

[ Dodano: 26 Październik 2008, 09:08 ]
Wulkan to miejsce na powierzchni Ziemi, w którym wydobywają się (lub wydobywały) z głębi Ziemi produkty wulkaniczne. Wulkany występują jako pojedyncze wzniesienia lub tworzą górskie kompleksy wulkaniczne. Wulkan posiada kanał, którym dopływają z głębi Ziemi na powierzchnię produkty erupcji (lawa, materiały piroklastyczne, gazy wulkaniczne). Kształt i rozmiary wulkanu zależą od ilości i jakości wyrzucanych z głębi Ziemi materiałów, a także od sposobu ich wydobywania się. Niektóre wulkany powstają nad obszarami zwanymi plamami gorąca. Są to miejsca, gdzie wskutek nadwyżki ciepła w głębi
płaszcza Ziemi powstają ogromne ilości magmy. Przeciskając się ku powierzchni, magma przebija otwór w leżącej nad nią płycie, tworząc w ten sposób wulkan. Później oziębia się i opada z powrotem, niekiedy wznosząc się ponownie.
Plamy gorąca zawsze powstają i utrzymują się w jednym miejscu płaszcza, podczas gdy płyty nieustannie przesuwają się nad nimi. Na skutek tych ciągłych procesów, po upływie milionów lat powstaje nowy wulkan. Wyspy Hawajskie na Pacyfiku, które utworzyły się z łańcucha wulkanów, powstały i nadal powstają w ten właśnie sposób. Na obszarach lądowych czynnych jest ok. 450 wulkanów. Rozróżnia się :
- wulkany eksplozywne, wyrzucające gwałtownie gazy i sypkie materiały wulkaniczne ( głównie popioły ) bez wylewu lawy; wulkany te mają kształt stożka oraz rozległy i głęboki krater;
- wulkany wylewne ( lawowe ), które dostarczają tylko ciekłej lawy wydostającej się z krateru bez większej eksplozji; kształt takiego wulkanu zależy od charakteru lawy ( zasadowa powstają wulkany tarczowe,
kwaśna powstają tzw. kopuły lawowe );
- wulkany mieszane, u których następują na przemian lub jednocześnie erupcje gazów i materiałów piroklastycznych z wylewami lawy; wulkany takie mają kształt stożka, u szczytu którego powstają często wielkie zagłębienia zwane kalderami
Rozróżnia się także :
- wulkany czynne ( większość to wulkany mieszane, np. Wezuwiusz )
- wygasłe ( np. Kilimandżaro )
- drzemiące ( wznawiające działalność czasami po setkach lat, np. Fudżi ).
Blisko spokrewnionym pojęciem związanym z erupcją wulkanów jest wulkanizm. Wulkanizm to ogół zjawisk związany z wydobywaniem się na powierzchnię Ziemi lotnych, ciekłych i stałych produktów magmowych. Stanowi on powierzchniowy objaw procesów magmowych zachodzących w głębi Ziemi.
Wulkany występują w słabszych miejscach skorupy ziemskiej. Ziemię otacza twarda zewnętrzna powłoka nazwana litosferą. Łączy ona w sobie skorupę i stałą warstwę górnego płaszcza. Litosfera dzieli się na rozległe, sztywne bloki, zwane płytami.
Płyty te znajdują się w nieustannym ruchu. W pewnych miejscach ruch ten powoduje powstawanie grzbietów, w innych płyty zagłębiając się w głębokie rowy, zsuwają się z powrotem w głąb Ziemi ( zjawisko zwane subdukcją ). Czasami przesuwające się płyty zderzają się lub rozsuwają co widoczne jest na ich krawędziach. Zderzanie lub rozsuwanie się płyt tworzy warunki sprzyjające powstaniu wulkanów.
Poniżej skorupy ziemskiej znajduje się warstwa zwana płaszczem. W jej obrębie, poniżej litosfery, na głębokości ponad 100 km występuje jeszcze jedna
warstwa - astenosfera. Z powodu wysokiej temperatury część występujących tu skał topi się. Ten półpłynny materiał zwany magmą, zawierający także wodę i gazy, gromadzi się w specjalnych zbiornikach i komorach. Magma jest gorętsza i lżejsza od zewsząd otaczających ją skał, gdy więc jej ciągle przybywa, roztapia większość skał leżących nad nią. Przeciskając się ku powierzchni, magma tworzy kanał, zwany przewodem wulkanicznym. Gazy uwięzione w magmie "próbują znaleźć" sobie ujście, co powoduje wzrost ciśnienia. Ostatecznie gazy wyciskają pod dużym ciśnieniem magmę w postaci lawy poprzez jakieś słabsze miejsce skorupy ziemskiej.

Wybuchy wulkanów powodują :
- olbrzymie zniszczenia, m.in. podczas wybuchu Wezuwiusza w 79 r. n.e. ogromna ilość wyrzuconego popiołu zmieszanego z deszczem spowodowała zasypanie miast Herkulanum, Pompeje i Stabie;
- powstawanie gorących chmur
- lawiny i spływy błotne
- powstawanie kaldery - ogromnych kotłów, które powstają wskutek rozerwania starego stożka lub jego zapadnięcia się po opróżnieniu zbiornika magmy
- pojawienie się lub zniknięcie wysp wulkanicznych, a także towarzyszące trzęsieniom ziemi tsunami ( długie fale na oceanach i morzach powstałe w wyniku wybuchu podwodnego wulkanu, podwodnego trzęsienia ziemi, osuwiska lub oberwania się wielkich mas lodu od lodowców schodzących do morza )
- topnienie śniegów pokrywających szczyty i zbocza ich stożków.Temat: Skuteczna antykoncepcja!
Skoro dzis przypomniał mi sie porod, to i dzis trzeba pogadac o antykoncepcji;)
Dostaje szału jak mi kuzynka-lekarka mowi w wieku xxI, ze nie celowo, ot tak przez przypadek zupelny zaliczyla ''wpadke''. W ogole podlug mnie to niemozliwe jest. Wiem, wiem ja dzis w ogole nie powinnam pisac;) czyli jakoby mnie tu nie ma, lub nie wykazuje cech zdrowego rozsadku, szalejac łod ranka na F;). No ale gdzies wyzyc sie musze;)
Ja nie rozumiem, czemu znowu kobiety musza myslec o antykoncepcji. My takie dobre mamy serduszka, jestesmy istotami golebiego serca, i serio czasem ciezko zdobyc sie na planowanie na zimno smierci biednych, bezbronnych meskich komorek rozrodczych;)
Najbardziej stuprocentowym ''doustnym'' srodkiem anty jest slowo Nie. No ale w pewnym wieku kobietom trudno bardzo to slowo wypowiedziec;) zreszta po co sobie odmawiac przyjemnosci..
Zanim dojde do NAJLEPSZEGO ROZWIAZANIA I NAJLEPSZEJ METODY WG MNIE;) ANTYKONCEPCYJNEJ omowie sobie wszystkie te znane inne, by dowiesc, iz sa do kitu.

Kalendarz
Porabalo tych OginoKnausow! O tej metodzie nalezy bez omawiania zapomniec, chyba ze partner jest jakims kastratem!!;)
Nie az nie moge poprostu pisac, jak pomysle co mi do glowy chcieli onegdaj na naukach przedmalzenskich wszczepic pseudonaukowcy;)

Wkladka
Kumpela mi opowiadala o tych torturach. Doktor ma kawal stalowej blachy, ta zas ma stalowe zeby, kurde rekinowe;). Rekiny maja zezrec bidne plemniki, no az zal sciska w sercu;). To cos ma 2, 3 cm a szyjka macicy zdaje sie 1 no do 1,5 cm. Doktorzy zazwyczaj uwazaja, ze zabieg jest bezbolesny i na kija znieczulenie. Moze ja we wsi mieszkam, ale kolezanka ta cala instalacje miala instalowana bez ... Podejrzewam, ze byla trafila do faceta Dr, a ci moi drodzy bez srodka na uspokojenie nie obetna sobie ni paznokci u nog;)
Mowi sie, ze to skuteczna metoda...ok ale znowu kosztem bolu kobiety!
Taki Dr oczywiscie informuje, ze pewne ryzyko zdrowotne isnieje. Ot doczytalam sie o zakazeniach, hemoroidach, ba nawet smierci;). Ale jalko facet zaraz doda:'' prosze niech pani pomysli ile szczescia moze pani dac mezowi, uwalniajac go od obowiazku uzywania tych obmierzłych prezerwatyw''. Gdyby mi taki cos takiego dzis sypnal mialabym juz z miejsca odpowiedz. Niech se pan wymysli sam wkladke, umiesci se ja w cewce moczowej za pomoca cewnika. No co? ponoc do paru cm jest to mozliwe. Mam tu przed soba ksiazke z anatomii czlowieka i zarys fizjologii czlowieka.

Krazek
Co my kobiety mamy byc magikami? Po omacku wymacac szyjke macicy, do tego kurcze to prawie jak zainstalowanie pulapki na myszy. A no i tipsy moga zostac w srodku...masakra;) Ta metoda łodpada wiec.I koniec kropka.

Pianka
Skutecznosc jest wprost proporcjonalna do uzycia ilosci tego czegos. By miec pewnosc to trza by go tyle ile piany gasniczej, uzytej do ugaszenia samolotu;). W ogole zapomniec potem o basenikach, jaccuzi i w ogole wannie tez, bo ponoc zaraz po wejsciu zamienia sie kobieta w tabletke musujaca. Wiem, bo mam duuuuzo kolezanek i jak to baby strasznie wylewne sa w opowiesciach;)
Galaretki? scinaja sie i twarde sa potem niczym skala. Odpada
Gabki? A co to kobieta ma wchlonac wode podczas kapieli? odpada

Pigulki
Serio bbb sie wypytalam o zagrozenia zwiazane z ich uzywaniem. O sloneczku trzeba zapomniec, bo przebarwienia sa. To z kosmetologicznego tylko punktu widzenia. Kardiologow przepytalam tez;) Strasza zawalami, zatorami i sa przeciwni, uff choc jedni po naszej babskiej stronie.

Prezerwatywa
No to trza miec chlopa, ktory umie nie rozerwac tego;), po drugie faceci to hedonisci z zalozenia i egoisci tez, marudza potem...pol dnia, co niektorzy, wieksza czesc na pewno, choc moze sie nie chca przyznac...;)

Podwiazywanie jajowodow
A czemu po ch......my znowu mamy lezec w szpitalu?;)

Abstynencja?
Toz to wiadomo, ze narzad nie uzywany ulega atrofii, zanikowi. ODPADA. I obie strony tu pewno co do tego sa zgodne;)

A ja MYSLE ze najlepsza najskuteczniejsza METODA TO USUNIECIE NASIENIOWODOW;)
Prosze bardzo, jesli my mamy Pmsy, rodzimy, itd itepe;), oni niech zloza nam w ofierze te klejnoty rodowe;) JA zartujem troszke panowie teraz;)))))))
Gdybym miala meza ginekologa to bym mu mowila:''kochanie zabieg bezbolsny, prosty bardzo, nic nie poczujesz nawet, dadza ci srodki znieczulajace. I mialby kurcze bol jak kobieta podczas okresu;) Jak by zaczal sie uskarzac na zle samopoczucie, mowilabym czule ''kochany ale ja tez dla ciebie min;) rodzilam i w ogole co miesiac cierpie. Jesuu mam dzis dzien znecania sie nad calym prawie rodem meskim!!!!!!!! Prosze o wybaczenie, ale dzis to silniejsze ode mnie! Troszke sadystyczna jestem, wiem, wiem..ale minie mi..;)

Jeszcze raz SORRY ze w ogole smiem pisac! Sama wiem, iz nie powinnam dzis akurat!!
Wezcie to na ''zarty'' bo naprawde...ja tam przenigdy mezowi nie pozwolilabym strzelac ze slepych naboji!!!!
No ulzylo mi. Uffff jednak czasem trzeba sie moc wyzyc pisemnie, bo to oczyszcza;)

[ Dodano: 2006-07-08, 10:53 ]
Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.